Dan nakon što je američki Senat podupro poreznu reformu Trumpove administracije, njujorški gradonačelnik Bill de Blasio sudjelovao je na prosvjedima ispred burze na Wall Streetu. Ako se plan reformi ugradi u zakon, rekao je de Blasio, povećat će se nejednakosti – bogati će biti još bogatiji, a radnici će patiti.
Jedina božićna želja američkog predsjednika Donalda Trumpa, porezna reforma, najveća u posljednjih 30 godina, još od 1986., i vremena predsjednika Ronalda Reagana, napokon se ispunila. Predložena mjera srezat će porez na tvrtke na 20 s dosadašnjih 35 posto nakon godinu dana, te porezno rasteretiti male tvrtke i pojedince, čime bi se dodalo oko 1,4 bilijuna dolara sadašnjem dugu od 20 bilijuna dolara.
Predsjednik Trump republikancima čestita u povodu svoje i njihove prve pobjede, jer su, kaže, Sjedinjene Države “jedan korak bliže masovnim poreznim olakšicama za zaposlene obitelji”. “Taj proračun ima dobrih i loših strana. Dobar dio bio bi povećanje ulaganja u Sjedinjene Države”, smatra William Cline s Instituta za međunarodnu ekonomiju.
Protivnici reformi naglašavaju kako će one ugroziti socijalnu sigurnost i zdravstvenu zaštitu. “Trumpov porezni plan stavio je nejednakost dohotka na steroide. Doslovno, jedna od najvećih prednosti bogatstva korporacijama i najveći postotak procjene u povijesti SAD-a. Šezdeset posto olakšica tih iznosa namijenjeno je za jedan posto ljudi. To će oštetiti studente, starije osobe, vlasnike kuća…”, kazao je njujorški gradonačelnik Bill de Blasio.
Većina Amerikanaca u svim razredima dohotka mogla bi vidjeti skromne porezne olakšice do 2026. godine. Obitelji, pak, koje zarađuju manje od 75.000 dolara godišnje, vjerojatno će se odmah suočiti s većim porezima. Dovoljno razloga za prosvjede protiv porezne reforme. Senat sada mora uskladiti izglasani zakon s onim koji je prošlog mjeseca odobrio Zastupnički dom, prije nego što ga potpiše predsjednik Trump i tako ga ozakoni.
Izvor: Hrt.hr