Podijeli objavu

Večeras je u zagrebačkom HNK održana dodjela Nagrada hrvatskog glumišta, a koja je u znaku obilježavanja 100. obljetnice Hrvatskog društva dramskih umjetnika. Čast da vode ceremonija pripala je glumačkom paru – Bojani Gregorić Vejzović i Slavku Sobinu.

Već i prije same dodjele dobitnici dviju nagrada bili su poznati javnosti – dirigent Nikša Bareza dobio je nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje u operi, dok je za dramu tu istu nagradu dobio glumac Krunoslav Šarić, prenosi Tportal.hr.

Nagradu za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti dodjeljen je ansamblu i autorskom timu predstave ‘Flex’, u produkciji Kunst teatra iz Zagreba i u režiji Ivana Penovića, dok su posebna priznanja dobili Sonja Kastl od Hrvatskog društva profesionalnih baletnih umjetnika te Zlatko Vitez od Hrvatskog društva dramskih umjetnika.

A nagrade u ostalim kategorijama su:

Najbolje glumačko ostvarenje u radio drami – Marija Kolb za ulogu radio drami ‘tuga’

Najbolja redateljska ostvarenja u TV drami – Goran Rukavina za režiju TV serije ‘Počivali u miru’

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina (balet) – Ozana Mirković za ulogu Margot u baletu ‘Opasne veze’

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina (opera) – Ivan Šimatović za ulogu Zrinjskog u operi ‘Nikola Šubić Zrinjski’

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina (drama) – Matea Marušić za ulogu Laure Wingfield u predstavi ‘Staklena menažerija’ i Mateo Videk za ulogu Ivana u predstavi ‘Huddersfield’.

Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju – Zdravka Ivandija u drami ‘Geranium i u predstavi ‘Bajka o ribaru i ribici’ (scenografija) i Dženisa Pecotić u predstavi ‘Tonček i Točkica’ (kostimografija)

Za najbolja glumačka ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade – Vini Jurčić i Irena Tereza Prpić za ulogu blizanki u predstavi ‘Blizanke’ i Matija Šakoranja za ulogu Zrksa u predstavi ‘Huligan’

Za najbolju lutkarsku predstavu ili predstavu za djecu ili mlade (drama) – ‘Tonček i Točkica’ u režiji Anje Maksić Japundžić i produkciji Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba

Za najbolja umjetnička ostvarenja (balet) – Iryna Chaban Bilandžić za ulogu Medore u baletu ‘Gusar’ i Tomislav Petranović za ulogu Vikonta De Valmonta u baletu ‘Opasne veze’

Za najbolje koreografsko ili dirigentsko ostvarenje (balet) – Valentina Turcu za koreografiju predstave ‘Smrt u Veneciji’

Za najbolju predstavu u cjelini (balet) – ‘Smrt u Veneciji’ na glazbu Gustava Mahlera, u koreografiji Valnetine Turcu i u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu

Za najbolja umjetnička ostvarenja (opera) – Ivana Lazar za ulogu Kraljice noći u operi ‘Čarobna frula’ i Giorgio Surian za ulogu Macbetha u operi ‘Macbeth’

Za najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje (opera) – Ivo Lipanović za dirigiranje opere ‘Nabucco’u režiji Georgija Para i Jelene Bosančić i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu za 64. Splitsko ljeto

Za najbolju predstavu u cjelini (opera) – ‘Čarobna frula’ pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze, u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave – Ana Marija Veselčić za dramski tekst ‘Domaši’

Sporedna ženska uloga – Vlasta Ramljak za ulogu Omame u predstavi ‘Doljnjodravska 11’

Sporedna muška uloga – Živko Anočić za ulogu Uga u predstavi ‘Kiklop’

Za najbolja umjetnička ostvarenja (drama) – Olga Pakalović za ulogu Olge u predstavi ‘Konstelacije’ i Rade Šerbedžija za ulogu Georgea u predstavi ‘Tko se boji Virginije Woolf’

Za najbolje redateljsko ostvarenje (drama) – Saša Anočić za režiju predstave ‘Kiklop’ u produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella

Za najbolju predstavu u cjelini (drama) – ‘Kiklop’ Ranka Marinkovića u režiji Saše Anočića i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella.

Podijeli objavu

Odgovori