Podijeli objavu

Hrvatska je pobijedila Rusiju u posljednjem kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo rezultatom 1:0 te na taj tačin osigurala izravan plasman na Mundijal koji će se sljedeće godine održati u Kataru, piše Slobodna Dalmacija.

“Vatreni” su pred više od 30.000 gledatelja na Poljudu došli do pobjede u dramatičnom susretu koji se igrao po teškim vremenskim uvjetima, a jedini gol na utakmici djelo je ruskog stopera Fjodora Kudryashova koji je u 81. minuti pospremio loptu u svoju mrežu nakon ubačaja Borne Sose.

Izabranici Zlatka Dalića dominirali su cijelim susretom i stalno djelovali kao da su blizu pogotka, bez obzira na potopljeni travnjak po kojem je bilo gotovo nemoguće igrati, stoga je ova minimalna pobjeda apsolutno zaslužena.

Hrvatska je ovom pobjedom osvojila prvo mjesto u skupini H sa 23 boda, jednim više od drugoplasirane Rusije. Naša se reprezentacija tako pridružila Danskoj, Njemačkoj, Francuskoj i Belgiji kao direktan putnik u Katar, dok će Rusija put na SP morati tražiti kroz dodatne kvalifikacije.

TIJEK SUSRETA

90+5′ Utakmica je završila. Hrvatska je pobijedila 1:0 i ostvarila izravan plasman na Svjetsko prvenstvo!

90+3′ Žuti karton za Grbića zbog odugovlačenja s izvođenjem gol auta

90+2′ Bilo je opasno pred Grbićevim golom, ali šut Karavaeva odlazi preko gola

90′ Igrat će se još četiri minute sudačke nadoknade na Poljudu

89′ Žuti karton za Livaju zbog prekršaja na Glebovu

86′ Dalić sada mijenja. Iz igre će Kramarić, a u igru Stanišić. Logičan potez izbornika

83′ Brekalo će sada morati odigrati defenzivnu ulogu do kraja na poziciji desnog beka

81′ GOOOOOOL! Kudryashov je nakon Sosinog ubačaja ugurao loptu u svoj gol, “vatreni” napokon dolaze u vodstvo!

81′ Još jedna izmjena kod gostiju, Glebov umjesto Fomina

78′ Nova promjena u redovima Rusije. Iz igre će Bakaev, a u igru Mostovoi

75′ Dvostruka izmjena kod Hrvatske. Iz igre će Pašalić i Juranović, a u igru će Livaja i Brekalo

71′ Rusi su sada odigrali kontru, bilo je opasno, ali Grbić je riješio situaciju

70′ Hrvatska nastavlja pritiskati, ali teško je stvoriti šansu po ovakvom terenu

65′ Kramarić i Diveev su se sudarili glavama i ostali ležati, ali čini se da će s obojicom sve biti u redu

63′ Službeni spiker objavio je informaciju da je na Poljudu danas 30.257 gledatelja

62′ Brozović puca pored gola s ruba šesnaesterca

61′ Juranović je pronašao Petkovića ubačajem, ali njegov udarac također ide ravno u ruskog vratara

58′ I Dalić mijenja. Umjesto Vlašića na teren će Petković

57′ Trostruka izmjena kod Rusije. Iz igre će Golovin, Smolov i Ionov, a u igru će Chistyakov, Zabolotny i Zobnin

56′ Gotovo je nemoguće igrati po natopljenom poljudskom terenu i dojam je da će presuditi koja će ekipa biti spretnija

55′ Žuti karton za Smolova zbog prigovora

52′ Perišić se sada sjurio po lijevoj strani i uputio udarac, ali njegov pokušaj je odbijen u korner

51′ Žuti karton za Golovina zbog prekršaja na Modriću

47′ Velika šansa za Pašalića! Ubacio je Juranović s desne strane, a Pašalić iz velike blizine glavom pogađa Safonova

47′ Teren je na dijelovima u potpunosti potopljen i lopta zapinje, moglo bi biti svega do kraja

46′ Drugo poluvrijeme je počelo

45+2′ Kraj prvog poluvremena, trenutno rezultat je 0:0

45′ Igrat će se još dvije minute sudačke nadoknade u prvom dijelu

45′ Loše ispucavanje Grbića, a onda i loša defenzivna reakcija Modrića stvorile su opasnu situaciju pred našim golom, ali nakon svega će biti samo korner za goste

40′ Pljusak i natopljeni teren otežavaju igru i jednoj i drugoj momčadi. Dojam je da bi stvari izgledale kudikamo drugačije da su vremenski uvjeti bolji

35′ Nova šansa za Hrvatsku. Pašalić je ubacio s desne strane, ali Perišić je uspio jedva doći do lopte i ona je otišla u gol aut

32′ Rusi su krenuli u kontru nakon što je Safonov obranio pokušaj Juranovića, ali Brozović je sjajno reagirao i spriječio opasnost

31′ Navijači su sada na Istoku razvili veliki transparent posvećen Vukovaru, a sve je popraćeno velikim pljeskom tribina

image

29′ Hrvatska često izlazi u visoki presing i to stvara velike probleme Rusima, pogotovo s obzirom na natopljeni teren

27′ Ponovno Brozović iz daljine, ovoga puta desnicom. Ali Safonov odlično brani

24′ Sjajan udarac Brozovića lijevom nogom iz daljine, ali lopta odlazi malo pored gola

21′ Kramarić je pokušao iz daljine, ali lopta je pogodila Pašalića u leđa

14′ Hrvatska u početnim minutama ima inicijativu, ali pljusak značajno otežava igru

9′ Opasno je bilo ispred ruskog gola. Juranović je ubacio s desne strane, a Kramarić je glavom pucao ravno u Safonova

6′ Perišić je ušao s lijeve strane i uputio prizeman udarac, ali to je lagan plijen za Safonova

3′ Atmosfera je fantastična na samom početku, svaki dodir s loptom Rusa popraćen je gromoglasnim zvižducima

1′ Utakmica je počela

0′ Igrači su izašli na teren, na redu su himne, a onda kreće spektakl

0′ Stigli su sastavi

HRVATSKA – RUSIJA

Split, Stadion Poljud
Kvalifikacije za SP 2022., skupina H, 10. kolo

Sudac: Danny Makkelie (Nizozemska)
Pomoćnici: Hessel Steegstra i Jan de Vries (oba Nizozemska)
VAR: Pol van Boekel (Nizozemska)
AVAR: Clay Ruperti (Nizozemska)

HRVATSKA: Grbić – Juranović, Ćaleta-Car, Gvardiol, Sosa – Brozović, Modrić – Vlašić, Pašalić, Perišić – Kramarić
Klupa: Livaković, Sluga, Stanišić, Barišić, Ćaleta-Car, Brekalo, Majer, Livaja, Jakić, Petković, Oršić, Vida

RUSIJA: Safonov – Karavaev, Diveev, Dzhikiya, Kudryashov – Fomin, Barinov, Golovin – Ionov, Smolov, Bakaev
Klupa: Guilherme, Haikin, Chistiakov, Krugovoi, Zabolotny, Zobnin, Miranchuk, Sutormin, Glebov, Erokhin, Mostovoy, Sergeyev